سبد خرید

چرا-لاغر-نمیشم-گوریلازون

چرا لاغر نمیشم؟ ۱۱ دلیل توقف کاهش وزن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]چرا لاغر نمیشم و هرکاری می‌کنم وزنم کم نمیشه؟ اگر شما هم فردی باشید که در مسیر کاهش وزن، بارها به بن‌بست خورده‌اید، حتماً این سؤال‌ها را هرروز از خود می‌پرسید.

این مشکل برای بسیاری از افراد چاقی که قصد لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام دارند پیش می‌آید. زمانی که بدن باهوش، چربی‌های خود را مصرف نمی‌کند!

اکثر این افراد، هنگامی که به این دیوار مستحکم، یعنی مقاومت بدن برخورد می‌کنند، از مسیر صحیح رژیم خارج شده و رو به کاهش کالری افراطی می‌آورند. در حقیقت خودشان نیز نمی‌دانند با این کار مقاومت بدن در نگه داشتن چربی را بیشتر خواهند کرد و وضعیت شاید مشابه باتلاق می‌شود!

در نتیجه این اتفاقات، در نهایت شخص دلسرد و خسته شده و از مسیر رژیم، ورزش و تغذیه سالم به‌کلی خارج می‌شود؛ در ادامه نیز وزن بالاتری نسبت به ابتدای کار خواهد داشت!

[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce39dcb5375b” title=”اما واقعاً پاسخ به سؤال ” چرا لاغر نمیشم ” چیست؟” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]پاسخ کلی به این سؤال که چرا لاغر نمیشم این است: چون مسیری که پیموده شده، به‌طور کامل صحیح و اصولی نبوده است؛ راه حال‌های کاذب، سطحی و ناپایدار در این مسیر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و به مسائل علمی و اصولی توجه کاملی نشده است. در این مقاله از مجله ورزشی گوریلازون می‌خواهیم ۱۱ دلیل عمده در توقف کاهش وزن را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce39e590196e” title=”1. تمرینات هوازی را یکنواخت انجام می‌دهید!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]تمرین هوازی بهترین تمرین ممکن برای مصرف چربی‌هاست، اما باید این نکته را بدانید که اگر در هر جلسه تمرین هوازی، تمام مدت‌زمان را به‌صورت یکنواخت تمرین کنید، بازده تمرین شما کاهش خواهد یافت.

چرا-لاغر-نمیشم-گوریلازون-2

پس چطور تمرین هوازی را انجام دهیم؟

بهتر است در طول مدت تمرین، ازنظر شدت و سرعت تمرین خود تنوع ایجاد کنید. مانند تمرینات اینتروال! البته توجه کنید که شما نباید سرعت را به قدری افزایش دهید تا از حالت هوازی به سمت بی هوازی بروید. مگر اینکه مربی شما برنامه اینتروال شما را طوری دقیق تنظیم کند که با وجود سرعت بسیار بالا در مقاطعی خاص، باز هم از حالت هوازی خارج نشوید.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce39f16d4a09″ title=”2. کاهش بیش از حد کالری، دلیلی برای استپ کاهش وزن” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]اساس کاهش وزن کاهش کالری می‌باشد. اما این کاهش اندازه‌ای خاص و مشخص دارد. این‌طور نیست که در پی کاهش وزن هرچه قدر خواستیم کالری را کاهش دهیم و سپس در انتظار نتیجه‌ای سریع و آنی باشیم.

کاهش هورمون لپتین در پی کاهش کالری

در مدت کاهش وزن، هورمون لپتین کاهش می‌یابد. این هورمون به هورمون سیری مشهور است و علاوه بر احساس سیری، در هنگام کاهش وزن فواید دیگری نیز دارد.

در صورت کاهش افراطی و بیش از حد کالری، با کاهش شدید این هورمون مواجه خواهید شد که باعث استپ شدن کاهش وزن شما می‌شود. در ضمن این اتفاق ممکن است حتی در جهت ذخیرهٔ چربی نیز تأثیرگذار باشد و نتیجهٔ معکوس بگیرید!

برای لاغر شدن صبور باشید…

در مسیر کاهش وزن صبر و حوصلهٔ شما بسیار پراهمیت هستند. مطمئن باشید هر دستاوردی که به سادگی به دست بیاید، به راحتی نیز از دست خواهد رفت. کاهش وزن سریع و غیراصولی به سادگی برگشت‌پذیر خواهد بود. در این زمینه صبر و حوصله داشته باشید و همراه اصول پیش بروید.

چرا-لاغر-نمیشم-گوریلازون-3

البته ناگفته نماند معمولاً کاهش کالری حتی اگر کم باشد، این کاهش لپتین رخ می‌دهد. در اینجا هنر متخصص تغذیه است تا با ایجاد تنوع خاص در رژیم غذایی، مقاومت بدن شما را بشکند.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce39ff84fe66″ title=”3. به اندازه کافی پروتئین نمی‌خورید!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]البته منظور از این جمله اصلاً این نیست که پروتئین شما را لاغر می‌کند و در مصرف آن زیاده‌روی کنید!! پروتئین به دلیل خاصیت دیرهضمی خود، بیشتر در دستگاه گوارشی خواهد ماند، در نتیجه احساس سیری بیشتری به شما خواهد داد و از پرخوری‌های شما جلوگیری خواهد کرد. مطمئن شوید به ازای هر کیلوگرم وزن بدنتان، حداقل یک گرم پروتئین مصرف می‌کنید.

نکته مهم درمورد پروتئین

مصرف افراطی و بیش از حد پروتئین، مانند هر درشت مغذی دیگری، برای شما کالری اضافی به همراه خواهد داشت و باعث چاقی شما می‌شود! علاوه بر آن، فشار بیش از حد معمول به کلیه شما وارد می‌کند. لذا در میزان مصرف آن افراط و زیاده‌روی نکنید.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a0374541b” title=”4. از تمرینات قدرتی غافل می‌شوید!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]تمرینات قدرتی با به‌کارگیری عضلات، انرژی مصرفی شما را افزایش می‌دهند. شاید انجام تمرینات قدرتی و هوازی در کنار هم بهترین ترکیب برای کاهش وزن باشد. مثلاً در برخی وعده‌های تمرینی حدود ۴۵-۶۰ دقیقه تمرین با وزنه انجام دهید و در برخی وعده‌های تمرینی حدود ۳۰ دقیقه (یا بیشتر) تمرین هوازی.

رشد ماهیچه‌ها که در نتیجه تمرینات بدنسازی حاصل می‌شود، سبب افزایش متابولیسم شما خواهد شد. درواقع افراد عضلانی، راحت‌تر از افراد دیگر وزن کم می‌کنند.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a09c521b7″ title=”5. استرس و کم خوابی مانع لاغری شماست!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]بله! استرس شما را چاق می‌کند. استرس و فشار عصبی، سبب ترشح هورمون کورتیزول می‌شود. هورمون کورتیزول دقیقاً همان چیزی است که شما باید از ترشح آن بترسید! چراکه این هورمون با تستوسترون و هورمون رشد مخالف است! در نتیجه رشد عضلانی کمتر و در عوض ذخیره چربی افزایش خواهد یافت. در رابطه با کم خوابی و یا شب بیداری نیز دقیقاً همین مسئله صدق می‌کند.

چرا-لاغر-نمیشم-گوریلازون-4

با مشکل کم خوابی و استرس چه کنیم؟

سعی کنید هرطور شده بر استرس و فشارهای عصبی غلبه کنید. انجام تمریناتی مانند یوگا، ریلکس کردن، دوش آب سرد، نفس عمیق، دوری از افراد منفی، دوری از موقعیت‌های تنش‌زا و دیگر اقداماتی که به ذهن خودتان می‌رسد را در پیش گیرید تا با این مشکل مواجه نشوید.

علاوه بر این، یک روز در هفته تمرین را کنار گذاشته و به بدن خود اجازه استراحت دهید.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a31e8801d” title=”6. غذاهای مصرفی خود را ثبت نمی‌کنید!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]«آب هم می‌خورم باز چاق میشم»، «هیچی نمی‌خورم ولی بازم چاق میشم» و… سوالاتی مشابه چرا لاغر نمیشم هستند که از افراد چاق زیاد می‌شنویم. اما مگر می‌شود کسی درست غذا بخورد و چاق شود؟

پس مشکل از کجاست؟

مشکل اینجاست که معمولاً افراد چاق کسانی هستند که نمی‌دانند چه می‌خورند و چقدر می‌خورند! قطعاً اگر این افراد اقلام غذایی مصرفی یک روز خود را ریز و جزئی ثبت کنند، در انتهای روز تعجب خواهند کرد! چراکه نمی‌توانند باور کنند در این حد پرخوری کرده‌اند.

چگونه عملکرد خود را ثبت کنیم؟

شما هم اگر در پی کاهش وزن هستید، هرروز اطلاعات عملکردی خود، ازجمله غذایی و ورزشی، ثبت کنید و با بررسی روزانه آن، رفتارهای ناسالم خود را شناسایی و اصلاح کنید.

یادتان باشد هرچه اطلاعات را جزئی‌تر و دقیق‌تر ثبت کنید بهتر است.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a353a5b15″ title=”7. به اندازه کافی چربی نمی‌خورید!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]ترس از واژه چربی در ذهن بسیاری از چاق‌ها نقش بسته است. درصورتی‌که چربی همیشه ترسناک نیست! چربی‌های مفیدی مانند چربی موجود در ماهی، زیتون، نارگیل و آووکادو برای شما نیاز هستند. این چربی‌ها به کاهش وزن شما کمک می‌کنند.

مشکلاتی که کمبود چربی ایجاد می‌کند

کاهش بیش از حد چربی می‌تواند مشکلاتی برای شما ایجاد کند. مثلاً همان‌طور که می‌دانید ویتامین‌های A، D، E،k محلول در چربی هستند. عدم وجود چربی به میزان کافی می‌تواند موجب کمبود جذب این ویتامین‌ها نیز شود.

علاوه بر این کاهش افراطی چربی بدن شما را در حالت قحطی قرار خواهد داده و سرعت کاهش وزن را کند و یا حتی متوقف خواهد کرد.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a3b9b352f” title=”8. به میزان کافی آب نمی‌نوشید” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]یکی از پاسخ‌ها برای این سؤال که چرا لاغر نمیشم می‌تواند به آب مربوط باشد!

اغلب مردم در مصرف آب کوتاهی می‌کنند، به‌خصوص در فصول سرد سال که تشنگی کمتر بروز می‌کند.

نیازی نیست حتماً احساس تشنگی به شما دست دهد تا آب بنوشید. شما روزانه به حداقل ۸ لیوان آب نیاز دارید. در صورت کم آبی، بدن با هدف حفظ آب، متابولیسم را کاهش می‌دهد. مصرف آب به میزان مناسب می‌تواند سرعت سوخت و ساز شما را بالا ببرد.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a4308df24″ title=”9. محصولات به اصطلاح سالم مصرف می‌کنید درحالی‌که سالم نیستند!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]بسیاری از اقلامی که تحت عنوان کم کالری، بدون شکر و یا رژیمی تولید و عرضه می‌شوند، صرفاً استفادهٔ تجاری برای صاحبان کسب و کارشان دارند!

به‌عنوان مثال نوشیدنی‌های نیمه آماده بدون شکر، که با خامه طعم دار شده است! در حقیقت به خیال این‌که محصول مورد نظر هیچ مشکلی برای رژیم لاغری شما ایجاد نخواهد کرد، خامه (مملو از چربی) می‌خورید.

راه حل چیست؟

مثال‌های متعدد و فراوان دیگری می‌توان بیان کرد. توصیه ما این است که در مورد محصولات مورد نظر خود به میزان کافی تحقیق کنید و مطمئن شوید از تمام جوانب مناسب هستند یا خیر.

حتی در صورت مطمئن شدن نیز در مصرف آن‌ها زیاده‌روی نکنید. در ضمن برخی موارد هستند که با عنوان “کم چرب” عرضه می‌شوند، توجه کنید محصول کم چرب، باز هم چربی دارد! فقط نسبت به حالت پرچرب آن بهتر است.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a473cd1eb” title=”10. کربوهیدرات را به‌کلی قطع می‌کنید!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]اغلب کسانی که از خود می‌پرسند چرا لاغر نمیشم، کربوهیدرات را دلیل اصلی می‌دانند. این زمینه ذهنی گاهی باعث تصمیمات سخت‌گیرانه و افراطی افراد می‌شود و در نتیجه کربوهیدرات را از غذای خود به‌کلی حذف می‌کنند.

بهتر است بدانید سوخت اصلی و رایج سلول‌های شما کربوهیدرات است. لذا میزان انرژی مورد نیاز سلول‌ها را باید به آن‌ها برسانید. کاهش کربوهیدرات حتی می‌تواند منجر به از دست رفتن ماهیچه شما نیز بشود.

بهتر است در رابطه با کربوهیدرات، مصرف صحیح آن را یاد بگیرید. درصورتی‌که میزان مصرف و نوع مناسب کربوهیدرات‌ها را رعایت کنید برایتان مشکلی ایجاد نخواهند کرد. ازجمله منابع کربوهیدراتی مناسب، نان‌های سبوسدار می‌باشند.[/vc_column_text][woodmart_title color=”primary” align=”right” style=”simple” tag=”h2″ woodmart_css_id=”5ce3a4a26fd4d” title=”11. به تغذیه تمرینی خود اهمیت نمی‌دهید!” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]همان‌طور که پیشتر اشاره شد، رشد عضلات و افزایش حجم آن‌ها اهمیت کلیدی دارد. از طرفی تنها تمرین سخت برای این هدف کافی نیست، بلکه مصرف صحیح میان‌وعده‌های تمرینی هم در این امر مؤثر هستند. بهتر است از متخصص تغذیه خود بخواهید بهترین میان وعده‌های تمرینی را در رژیمتان قرار دهد.

تصمیم بگیرید و اصولی اقدام کنید

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بارها از خود پرسیده‌اید که چرا لاغر نمیشم ، بهتر است تغییری در شیوه کار خود ایجاد کنید.

اگر تصمیم راسخی در راه کاهش وزن گرفته‌اید، جهت دریافت برنامه دقیق و حساب شده، بهتر است از متخصص تغذیه کمک بگیرید تا مسائل علمی و اصولی را برای شما در نظر بگیرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟